O lesním klubu

Dětský lesní klub V mechu a kapradí jsou aktuálně dvě lesní mateřskými školky a škola na Praze 9. Jsme členy Asociace lesních mateřských škol v ČR. Dětem ve věku od 3 do 6 let nabízíme předškolní vzdělávání, které je založené na venkovních aktivitách a individuálním přístupu. Pro děti školní fugujeme na stejném principu formou smíšené lesní třídy.

Působíme na území Klánovického lesa. U lesa máme také pro obě školky zázemí pro případ extrémně špatného počasí. Stejně jako u ostatních lesních školek i V mechu a kapradí jsou děti a pedagogové vybavení tak, že mohou po celý rok trávit většinu času venku v přírodě.

Klademe důraz na environmentální výchovu, ekologii a kontakt dětí s přírodou. Děti mají k dispozici náhradní oblečení v zázemí klubu. Zde se děti ráno sejdou, v poledne vrací na oběd a odpočinek a večer si je na stejném místě vyzvedávají rodiče. V chladnějších měsících se někdy vrací do tepla dříve. V případě opravdu nepříznivého počasí využívají zázemí na celý dopolední nebo odpolední blok.

V mechu a kapradí se inspirujeme alternativními pedagogickými směry, naše lektorky jsou zejména osloveny intuitivní pedagogikou. Učitel se snaží vést děti k zážitkům a prožitkům z toho, jak fungují přírodní zákonistosti, k jejich samostatnému poznávání, a to nejen v rámci lesa, děti jsou zapojeny do procesů, které život přinese. Sdílení a spolupráce s rodiči je mnohem intenzivnější než v jiných školkách. Společné školní akce, kterých se často účastní i rodiče, jsou páteří školního roku.